3ο Γυμνάσιο Νίκαιας, ένα σχολείο με ιστορία ... συμμετέχει στο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα ATS2020 Ενίσχυση κομβικών δεξιοτήτων...

Κανονισμός του σχολείου PDF Εκτύπωση E-mail
Πέμπτη, 20 Οκτώβριος 2016 19:16

Κανονισμός λειτουργίας του  3ου (πρώην  Πειραματικού) Γυμνασίου Νίκαιας

1. Οι μαθητές/μαθήτριες το πρωί έρχονται νωρίτερα και όταν χτυπήσει το κουδούνι, πηγαίνουν στη θέση του τμήματός τους.

2. Κατά την πρωινή συγκέντρωση, πριν την προσευχή, κλείνει η πόρτα του σχολείου και θα ανοίγει μετά το πρώτο διάλειμμα. Οι μαθητές/μαθήτριες που έρχονται αφότου κλείσει η πόρτα του σχολείου θα παίρνουν απουσία αδικαιολόγητη και θα ειδοποιούνται οι γονείς /κηδεμόνες τους.

Αμέσως μετά την προσευχή, οι μαθητές/μαθήτριες ανεβαίνουν στην αίθουσα του τμήματός τους στην οποία μπαίνουν πριν τον καθηγητή/την καθηγήτρια. Μετά την είσοδο του εκπαιδευτικού, όταν κλείσει η πόρτα, δεν μπαίνει κανείς.

3. Παρακολουθούν με επιμέλεια τα μαθήματά τους και συμβάλλουν στην ποιότητα της διδακτικής διαδικασίας.

4. Συμμετέχουν στις σχολικές δραστηριότητες και συνεργάζονται με τους συμμαθητές/τις συμμαθήτριες και τους καθηγητές/τις καθηγήτριές τους.

5. Στο διάλειμμα βγαίνουν από την αίθουσα πριν τον καθηγητή/την καθηγήτρια που κλειδώνει την πόρτα. Οι επιμελητές φροντίζουν να κλείσουν τα φώτα και να ανοίξουν τα παράθυρα.

6. Για την τηλεφωνική τους επικοινωνία χρησιμοποιούν το καρτοτηλέφωνο του σχολείου. Τόσο οι γονείς/κηδεμόνες όσο και οι μαθητές/μαθήτριες μπορούν επίσης να χρησιμοποιούν τα τηλέφωνα του σχολείου (210 4917751, 210 4912338). Η χρήση των κινητών τηλεφώνων όπως και κάθε ηλεκτρονικής συσκευής που διαθέτει σύστημα επεξεργασίας δεδομένων εικόνας και ήχου ή αναπαραγωγής απαγορεύεται αυστηρά από τον νόμο. Για τους μαθητές /μαθήτριες που τυχόν χρησιμοποιήσουν τις παραπάνω συσκευές θα υπάρξουν επίσης αυστηρές κυρώσεις.

7. Φροντίζουν τον εαυτό τους και τα πράγματα τους καθώς και τα πράγματα του σχολείου που τώρα είναι και δικά τους πράγματα.

8. Φέρονται με σεβασμό και υπευθυνότητα.

9. Δεν φοβούνται ποτέ να πουν τη γνώμη τους και να συζητήσουν οποιοδήποτε πρόβλημά τους με τους καθηγητές/τις καθηγήτριές τους.

10. Προστατεύουν τον εαυτό τους και τους άλλους από κάθε κίνδυνο.

11. Δεν ασκούν βία και δεν την ανέχονται από κανέναν. Η άσκηση σχολικής βίας (bullying) είναι ποινικό αδίκημα και τιμωρείται από τον νόμο. Την ευθύνη για τους μαθητές/τις μαθήτριες που συμπεριφέρονται βίαια έχουν οι γονείς/κηδεμόνες τους.

12. Απαγορεύεται το κάπνισμα στους μαθητές/στις μαθήτριες από τον νόμο. Αν μαθητής/μαθήτρια συλληφθεί να καπνίζει θα αντιμετωπίσει αυστηρές κυρώσεις.

Τελευταία Ενημέρωση στις Παρασκευή, 08 Σεπτέμβριος 2017 19:25

Ψηφιακό Σχολείο