3ο Γυμνάσιο Νίκαιας, ένα σχολείο με ιστορία ... συμμετέχει στο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα ATS2020 Ενίσχυση κομβικών δεξιοτήτων...

Κανονισμός του σχολείου PDF Εκτύπωση E-mail
Πέμπτη, 20 Οκτώβριος 2016 19:16

Είμαι μαθητής / μαθήτρια του  3ου (πρώην  Πειραματικού) Γυμνασίου Νίκαιας

1. Το πρωί έρχομαι νωρίτερα και όταν χτυπήσει το κουδούνι, βρίσκομαι ήδη στην πρωινή συγκέντρωση των μαθητών.

2. Όταν κτυπήσει το κουδούνι βρίσκομαι γρήγορα στο χώρο συγκέντρωσης του τμήματός μου στο προαύλιο και περιμένω τον καθηγητή/τρια να οδηγήσει το τμήμα στην αίθουσα στην οποία μπαίνω πριν τον καθηγητή/τρια.

3. Παρακολουθώ με επιμέλεια τα μαθήματά μου και διεκδικώ την ποιότητα της διδακτικής διαδικασίας.

4. Συμμετέχω στις σχολικές δραστηριότητες και συνεργάζομαι με τους συμμαθητές και τους καθηγητές μου.

5. Στο διάλειμμα βγαίνω από την αίθουσα πριν τον καθηγητή μου ο οποίος κλειδώνει την πόρτα. Αν είμαι επιμελητής φροντίζω να κλείσω τα φώτα και να ανοίξω το παράθυρο.

6. Για την τηλεφωνική μου επικοινωνία χρησιμοποιώ το καρτοτηλέφωνο του σχολείου. Στην εξαιρετική περίπτωση που έχω στην κατοχή μου κινητό τηλέφωνο ή συσκευή που διαθέτει σύστημα επεξεργασίας δεδομένων εικόνας και ήχου τα έχω εκτός λειτουργίας και μέσα στην τσάντα μου, καθ’ όλη τη διάρκεια της παραμονής μου εντός του σχολικού χώρου και οι γονείς μου είναι ενήμεροι γι’ αυτό.

7. Φροντίζω τον εαυτό μου και τα πράγματα μου καθώς και τα πράγματα του σχολείου που τώρα είναι και δικά μου πράγματα.

8. Φέρομαι υπεύθυνα και απαιτώ υπευθυνότητα.

9. Σέβομαι και απαιτώ να με σέβονται.

10. Δεν φοβάμαι ποτέ να πω τη γνώμη μου και να συζητήσω οποιοδήποτε πρόβλημά μου με τους καθηγητές μου.

11. Δεν ασκώ βία και δεν την ανέχομαι από κανέναν.

12. Προστατεύω τον εαυτό μου από κάθε κίνδυνο.

Τελευταία Ενημέρωση στις Πέμπτη, 20 Οκτώβριος 2016 19:55

Ψηφιακό Σχολείο