3ο Γυμνάσιο Νίκαιας, ένα σχολείο με ιστορία ... συμμετέχει στο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα ATS2020 Ενίσχυση κομβικών δεξιοτήτων...

Πρωτέας-Σενάρια για τα γλωσσικά μαθήματα PDF Εκτύπωση E-mail
Τετάρτη, 10 Σεπτέμβριος 2014 09:57

Άρχισε την Πιλοτική λειτουργία της η ιστοσελίδα  «Πρωτέας» του Κέντρου Ελληνικής Γλώσσας

με σενάρια για τα γλωσσικά μαθήματα

Στο έργο συμμετέχουν και 3 φιλόλογοι του σχολείου μας για τα μαθήματα της Λογοτεχνίας και της Νεοελληνικής Γλώσσας.

To έργο άρχισε τον Ιανουάριο του 2012, εντάσσεται στο Επιχειρησιακό Πρόγραμμα «Εκπαίδευση και Διά Βίου Μάθηση» που συγχρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Ενωση και εθνικούς πόρους και υλοποιείται από το ΚΕΓ, υπό την εποπτεία του υπουργείου Παιδείας. Συμμετέχουν σε αυτό 76 ενεργοί εκπαιδευτικοί (26 της πρωτοβάθμιας και 50 της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης), αναμένεται να ολοκληρωθεί τον Αύγουστο του 2015 και έχουν ετοιμαστεί συνολικά 718 εκπαιδευτικά σενάρια (278 για τα δημοτικά και 440 για το γυμνάσιο και το λύκειο).

Τι έγραψε για το έργο το ΒΗΜΑ της Κυριακής 31-8-2014 εδώ

Τελευταία Ενημέρωση στις Πέμπτη, 11 Σεπτέμβριος 2014 16:44