3ο Γυμνάσιο Νίκαιας, ένα σχολείο με ιστορία ... συμμετείχε στο τελικό συνέδριο του Ευρωπαϊκού Προγράμματος ATS2020 Ενίσχυση κομβικών δεξιοτήτων στις Βρυξέλλες...

Ψηφιακά μέσα και διδασκαλία των γλωσσικών μαθημάτων PDF Εκτύπωση E-mail
Πέμπτη, 14 Μάιος 2015 19:26

Η φιλόλογος του σχολείου μας κ. Τεντόμα συμμετείχε στη διημερίδα του Κέντρου Ελληνικής Γλώσσας με τίτλο

«Ψηφιακά μέσα και διδασκαλία των γλωσσικών μαθημάτων»

Διαδικτυακές κοινότητες εκπαιδευτικών και νέοι ψηφιακοί πόροι του Κέντρου Ελληνικής Γλώσσας

που πραγματοποιήθηκε στη Θεσσαλονίκη 8 και 9 Μαΐου 2015, στο Συνεδριακό Κέντρο Τράπεζας Πειραιώς

όπου συμμετείχε ως εισηγήτρια στα πλαίσια της Πράξης 62 «Δημιουργία πρωτότυπης μεθοδολογίας εκπαιδευτικών σεναρίων βασισμένων σε ΤΠΕ και δημιουργία εκπαιδευτικών σεναρίων για τα μαθήματα της Ελληνικής Γλώσσας στην Α?/βάθμια και Β?/βάθμια εκπαίδευση» (ΕΣΠΑ 2007-2013). Παρουσίασε και σχολίασε στο εργαστήρι φιλολόγων -9 Μαΐου 2015- (νεοελληνική λογοτεχνία) για το Γυμνάσιο την εφαρμογή που έκανε στο σενάριο της εκπαιδευτικού φιλολόγου Αλεξάνδρας Γερακίνη «Όπου και να ταξιδέψω η Ελλάδα με πληγώνει». Παρουσίασε και το δικό της σενάριο «Ψηλαφώντας τον αφηγητή» και σχολίασε τη δική της εφαρμογή αυτού του σεναρίου.

Τα παραπάνω σενάρια εφαρμόστηκαν στο 3ο Γυμνάσιο Νίκαιας τα σχολικά έτη 2013-14 και 2014-15.

Τελευταία Ενημέρωση στις Πέμπτη, 14 Μάιος 2015 22:11

Ψηφιακό Σχολείο