Erasmus+ INCREASING DIGITAL LITERACY IN SCHOOLS-Δειγματικές διδασκαλίες στη Λιθουανία

by Roula Tendoma
61 views

Στις 25-27 Ιανουαρίου, στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ Increasing Digital Literacy in Schools, πραγματοποιήθηκαν μαθήματα με ψηφιακά εργαλεία στο σχολείο Jurgis Baltrusaltis Basic School στο Skirsnemune της Λιθουανίας. Δύο εκπαιδευτικοί από κάθε χώρα-εταίρο έκαναν μαθήματα στο σχολείο στους Λιθουανούς μαθητές, ενώ  μαθητές και εκπαιδευτικοί από τους εταίρους: Convitto Nazionale Rinaldo Corso, Ιταλία και 3ο Γυμνάσιο Νίκαιας, Ελλάδα παρακολούθησαν τα μαθήματα και συμμετείχαν διαδικτυακά. Από το σχολείο μας συμμετείχαν στη συνάντηση η κ. Βλάμη και η κ. Τεντόμα. Τη σύνδεση του σχολείου μας και την παρακολούθηση των μαθημάτων φρόντισαν ο Διευθυντής του 3ου Γυμνασίου Νίκαιας, πληροφορικός,  κ. Μήτραινας και ο πληροφορικός, κ. Θεοδωράκης.  Εφαρμόσαμε νέες μεθόδους διδασκαλίας με ψηφιακά εργαλεία, ανταλλάξαμε εντυπώσεις και εμπειρίες μεταξύ μας! Ήταν μια πολύ σημαντική συνάντηση για όλους τους συμμετέχοντες!

Διαβάστε περισσότερα