Εκδήλωση του Ομίλου Φιλαναγνωσίας του σχολείου

by Roula Tendoma
112 views

Τη Δευτέρα, 29 Μαΐου, στο σχολείο, στην αίθουσα του Χαμάμ παρουσιάστηκαν τα αποτελέσματα του ομίλου Φιλαναγνωσίας του 3ου Γυμνασίου Νίκαιας. Το βιβλίο που παρουσιάστηκε ήταν το “Αγόρι στο θεωρείο” της Αγγελικής Δαρλάση. Υπεύθυνες καθηγήτριες η κ. Β. Γιαμπουρά και η κ. Β. Δεσποτίδη. Την εκδήλωση συνόδεψαν με μελωδίες  μέλη του ομίλου μουσικής.

Ακολουθεί σχόλιο των υπεθύνων του ομίλου: Τη Δευτέρα 22 Μαΐου 2023 ο όμιλος φιλαναγνωσίας του 3ου Γυμνασίου από την μικρή βιβλιοθήκη του σχολείου μας, βρέθηκε στην Εθνική Βιβλιοθήκη της Πανεπιστημίου και συνέχισε την έξοδο στο βιβλιοπωλείο «Ιανός», όπου τα παιδιά αναζήτησαν, ξεφύλλισαν και αγόρασαν βιβλία. Η βόλτα ολοκληρώθηκε στον «Κρίνο», της οδού Αιόλου όπου απολαύσαμε τους ίδιους λουκουμάδες με τους οποίους γλύκαναν τον πόνο τους και οι ήρωες του μυθιστορήματος της Αγγελικής Δαρλάση « Το αγόρι στο θεωρείο», που διαπραγματευτήκαμε όλη τη χρονιά. Είναι ένα βιβλίο που μιλά για τις δυσκολίες που συνάντησαν οι πρόσφυγες, όταν πρωτοήρθαν στην Ελλάδα μετά την Μικρασιατική καταστροφή. Φεύγοντας από το κέντρο και ακολουθώντας τα ίχνη των ηρώων μας φωτογραφηθήκαμε στην πλατεία “Κοτζιά”, εκεί όπου άλλοτε βρισκόταν το Δημοτικό Θέατρο Αθηνών που τους φιλοξένησε στη νέα τους ζωή.

Διαβάστε περισσότερα