ERA4SE – Nurturing the new force of Erasmus Champions in School Education

by Roula Tendoma
285 views

Από τις 19 έως τις 21 Οκτωβρίου 2021, εκπαιδευτικοί και εκπρόσωποι φορέων  από την Πορτογαλία, την Ισπανία, την Ιταλία και την Ελλάδα συναντήθηκαν δια ζώσης στην Ελλάδα, στον Πειραιά, για μια τριήμερη Εκπαιδευτική Δραστηριότητα Μάθησης. Στην εκδήλωση/εκπαίδευση συμμετείχε ως εταίρος του έργου το 3ο Γυμνάσιο Νίκαιας με εκπροσώπους του 3 φιλολόγους του σχολείου μας. Την εκδήλωση φιλοξένησε η Εταιρία συμβούλων και κατάρτισης IDEC, SA.

Η εκδήλωση κινήθηκε μεταξύ θεωρίας και πρακτικής. Παρουσιάστηκε το κύριο πρόγραμμα εργασίας της ΕΕ του Erasmus+.

Η ανάπτυξη δικτύων και ευκαιριών για διεθνή συνεργασία.

Ενθάρρυνση και ενίσχυση της αίσθησης πρωτοβουλίας μεταξύ του προσωπικού και των μαθητών.

Παροχή κατευθυντήριων γραμμών και πλαισίου για ευρωπαϊκά έργα στα εκπαιδευτικά τους ιδρύματα.

Η δημιουργία, η ηγεσία και η διαχείριση ευρωπαϊκών ομάδων έργου.

Έρευνα και εντοπισμός ευκαιριών διεθνούς συνεργασίας.

Κατανόηση των απαιτήσεων και των διαδικασιών που οδηγούν στη δημιουργία ενός ευρωπαϊκού έργου.

Διαβάστε περισσότερα