Erasmus + Ενίσχυση του Ψηφιακού Γραμματισμού στα σχολεία-1η Εκπαίδευση για εκπαιδευτικούς και μαθητές

by Roula Tendoma
8,2K views

Από τις 8 έως τις 12 Μαΐου συναντηθήκαμε με τους εταίρους στο Corregio της Ιταλίας, όπου συμμετείχαμε στην πρώτη εκπαίδευση του έργου Erasmus + Ενίσχυση του Ψηφιακού Γραμματισμού στα σχολεία. Υπεύθυνοι για την εκπαίδευση ήταν οι Ιταλοί εταίροι από το σχολείο Convitto Nazionale Rinaldo Corsi οι οποίοι φιλοξένησαν εκπαιδευτικούς και μαθητές/ μαθήτριες από το σχολείο Skirsnemunen Jurgis Baltusaltis της Λιθουανίας και από το σχολείο μας, το 3ο Γυμνάσιο Νίκαιας της Ελλάδας. Μάς εκπαίδευσαν σε θέματα  Ψηφιακού Γραμματισμού: διαχείριση πληροφοριών, επικοινωνία και ασφάλεια στο διαδίκτυο.

Εκπαιδευτικοί και μαθητές είχαμε την ευκαιρία εκτός  από την επιμόρφωση, να συμμετάσχουμε σε πολλές δραστηριότητες, να επικοινωνήσουμε, να ανταλλάξουμε γνώσεις, εμπειρίες και απόψεις, να βαθύνουμε τη συνεργασία και να δημιουργήσουμε δεσμούς φιλίας με τα μέλη των ομάδων από κάθε εταίρο.

Διαβάστε περισσότερα