Erasmus+ Flipping Learning -Ανεστραμμένη μάθηση-τέταρτη δια ζώσης συνάντηση στην Πορτογαλία

by Roula Tendoma
20 views

Από τις 15 έως τις 19 Απριλίου έγινε η τέταρτη δια ζώσης συνάντηση των εταίρων του προγράμματος Erasmus + flipping learning στην Λισαβόνα της Πορτογαλίας , στο Πανεπιστήμιο Ιscte. Στη συνάντηση, στην οποία συμμετείχε και το 3ο Γυμνάσιο Νίκαιας, συζητήθηκαν τα μέχρι τώρα αποτελέσματα του έργου και η μελλοντική του πορεία. Πιο συγκεκριμένα παρουσιάστηκαν τα εργαλεία που έχουν δημιουργηθεί μέχρι τώρα: οδηγός για μαθητές/μαθήτριες και γονείς, τα εκπαιδευτικά σενάρια που έχουν εφαρμόσει οι εκπαιδευτικοί με βάση την μέθοδο της ανεστραμμένης τάξης, τα εργαλεία παρατήρησης για τους εκπαιδευτικούς και οι δραστηριότητες διάχυσης του έργου. Συζητήθηκαν επίσης τα θέματα σχετικά με την  ποιοτική και ποσοτική έρευνα για μαθητές/μαθήτριες και συμμετέχοντες εκπαιδευτικούς. Σχεδιάστηκε η μελλοντική πορεία του έργου και η τελική δια ζώσης συνάντηση με διεθνές συνέδριο σχετικά με την ανεστραμμένη τάξη τον Σεπτέμβριο στη Σμύρνη.

Διαβάστε περισσότερα