Erasmus+ Increasing Digital Literacy in schools-2η δια ζώσης επιμορφωτική συνάντηση

Erasmus+ Ενισχύοντας τον Ψηφιακό Γραμματισμό στα σχολεία

by Roula Tendoma
4,3K views

Από τις 16 έως τις 20 Οκτωβρίου πραγματοποιήθηκε στο 3ο Γυμνάσιο Νίκαιας η 2η επιμορφωτική συνάντηση του προγράμματος Erasmus+ Increasing Digital Literacy in Schools. Το σχολείο μας φιλοξένησε εκπαιδευτικούς, μαθήτριες και μαθητές από την Ιταλία και τη Λιθουανία. Στις δραστηριότητες συμμετείχαν και μαθήτριες/ μαθητές από το σχολείο μας. Το θέμα της συνάντησης ήταν η δημιουργία  εκπαιδευτικού ψηφιακού  περιεχομένου.

Το πρόγραμμα περιελάμβανε τις ακόλουθες δραστηριότητες μάθησης/επιμόρφωσης.

1. Εισαγωγή: Προτείνοντας χρήσιμους τρόπους για τη δημιουργία ψηφιακού περιεχομένου (επιμόρφωση εκπαιδευτικών).
  2. Χρήση ψηφιακού περιεχομένου για ένα μάθημα ΤΠΕ (εκπαίδευση μαθητών/μαθητριών).
  3. Από το αρχείο στη ζωή: Διδασκαλία μέσω της χρήσης οπτικοακουστικών αρχείων (εργαστήριο για εκπαιδευτικούς και μαθητές/τριες).
  4. Δημιουργία ψηφιακού περιεχομένου μέσω υπαίθριων δραστηριοτήτων.
  5. Σχεδιασμός μιας τουριστικής διαφήμισης (διδασκαλία για εκπαιδευτικούς και μαθητές/τριες).
  6. Τέχνη και ψηφιακό περιεχόμενο (εργαστήριο για εκπαιδευτικούς και μαθητές/τριες).

Το σχολείο μας ήταν υπεύθυνο για την επιμόρφωση/διδασκαλία των επισκεπτών μας. Στο εργαστήριο Πληροφορικής έγιναν μαθήματα από εκπαιδευτικούς του σχολείου και άλλους φορείς. Στην επιμόρφωση συμμετείχε και ο Διευθυντής του σχολείου, ο κος Γ. Μήτραινας, ο οποίος έκανε μάθημα στο εργαστήριο της Πληροφορικής στα φιλοξενούμενα παιδιά με θέμα την αξιοποίηση ενός ρομπότ στη μαθησιακή διαδικασία. Στο χαμάμ ο κος Ακριτίδης, ο μουσικός μας, με τη χορωδία του σχολείου παρουσίασαν ψυχαγωγικό πρόγραμμα με σύγχρονα ελληνικά τραγούδια και  η γυμνάστριά μας η κα Παπαδοπούλου παρουσίασε παραδοσιακούς χορούς από ομάδα μαθητριών και  μαθητών μας. Επίσης στο Χαμάμ η κα Κάλλια Παπαθεοδώρου, εικαστικός, γλύπτρια και πρώην Διευθύντρια του σχολείου, έκανε εργαστήριο στους φιλοξενούμενους εκπαιδευτικούς και μαθητές/μαθήτριες με θέμα «Τέχνη και ψηφιακό περιεχόμενο». Υπεύθυνες του προγράμματος είναι οι καθηγήτριες του σχολείου μας, κα Βλάμη και κα Τεντόμα. Στη διοργάνωση της επιμόρφωσης συμμετείχαν οι καθηγήτριες κα Κολλιού και κα Τζαλλήλα. Ευχαριστούμε ιδιαίτερα τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του 3ου Γυμνασίου Νίκαιας για την πολύ ωραία γιορτή που ετοίμασε στην αυλή του σχολείου, για να τιμήσει τους φιλοξενούμενους καθώς και τον Σύλλογο Εκπαιδευτικών για τη συμβολή του στη φιλοξενία των επισκεπτών μας.

Διαβάστε περισσότερα