Erasmus+ Increasing Digital Literacy in schools-3η δια ζώσης επιμορφωτική συνάντηση Erasmus+ Ενισχύοντας τον Ψηφιακό Γραμματισμό στα σχολεία

Ενισχύοντας τον Ψηφιακό Γραμματισμό στα σχολεία

by Roula Tendoma
87 views

Από τις 11 έως τις 15 Δεκεμβρίου 2023 πραγματοποιήθηκε η 3η επιμορφωτική συνάντηση του προγράμματος Erasmus+ Increasing Digital Literacy in Schools.  Το σχολείο Jurbarkas d. Skirsnemunėn Jurgis Baltrušaitis Basic School της Λιθουανίας φιλοξένησε εκπαιδευτικούς, μαθήτριες και μαθητές του σχολείου Convitto Nazionale Rinaldo Corso από την Ιταλία και το 3ο Γυμνάσιο Νίκαιας από την Ελλάδα. Το θέμα της επιμορφωτικής συνάντησης ήταν η ψηφιακή διδασκαλία και μάθηση καθώς και επίλυση προβλημάτων ψηφιακού γραμματισμού.

Το πρόγραμμα περιελάμβανε τις ακόλουθες δραστηριότητες.

1. Ξενάγηση των φιλοξενούμενων στο σχολείο και την τοπική κοινότητα.
  2. Συμμετοχή των εκπαιδευτικών σε συζήτηση για την εφαρμογή του πρότζεκτ και την αξιοποίηση της ψηφιακής τεχνολογίας στην εκπαίδευση. Συμμετοχήτων μαθητών/μαθητριών σε μαθήματα δημιουργίας ψηφιακού περιεχομένου.
  3. Συμμετοχή των εκπαιδευτικών και των μαθητών σε μαθήματα δημιουργίας ψηφιακού περιεχομένου/βίντεο με χρήση οπτικοακουστικού υλικού.
  4. Συμμετοχή και παρακολόυθηση δρώμενων και εργαστηρίων σε σχέση με τα έθιμα των Χριστουγέννων.
  5. Συζήτηση για την πορεία και εξέλιξη του προγράμματος.

Όλοι οι συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί και μαθητές/μαθήτριες εμπλουτίσαμε τη μαθησιακή μας εμπειρία, εμβαθύναμε τις σχέσεις μας και παρακολουθήσαμε εργαστήρια σχετικά με τα λιθουανικά χριστουγεννιάτικα τελετουργικά. Ήταν μια σπουδαία εμπειρία.

Διαβάστε περισσότερα