Erasmus+, ΠΡΟΟΠΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΚΛΗΣΕΙΣ-Ενημερωτική Ημερίδα

Προγράμματα ERA4SE, MYSS-MY SMART SCHOOL

by Roula Tendoma
247 views

Την Τετάρτη 14 Δεκεμβρίου το 3ο Γυμνάσιο Νίκαιας διοργάνωσε εκδήλωση στην αίθουσα Χαμάμ του σχολείου σε συνεργασία με τις Συντονίστριες Εκπαιδευτικού Έργου ΠΕ02, Κασκαντάμη Μ. και Κουμπάρου Χρ. με θέμα «Erasmus+ Προοπτικές και προκλήσεις». Στην εκδήλωση έγινε ενημέρωση για τις παιδαγωγικές παραμέτρους του προγράμματος Erasmus+ στην εκπαίδευση και παρουσιάστηκαν διαστάσεις του με άξονα υλοποιημένα προγράμματα (ERA4SE, MYSS-MY SMART SCHOOL)

Η εκδήλωση ξεκίνησε με χαιρετισμό από τον κ. Γιώργο Μήτραινα , Διευθυντή του σχολείου και από την κ. Χρυσάνθη Κουμπάρου, συντονίστρια Φιλολόγων του 6ου ΠΕΚΕΣ Αττικής. Στο Α΄μέρος της εκδήλωσης  μίλησε για το πρόγραμμα Erasmus+ και τις δράσεις KA1, KA2 η κ. Αιμιλία Λυμπεράκη, Σύμβουλος Εκπαίδευσης του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, συγγραφέας, Εμπειρογνώμων Ευρωπαϊκών Πολιτικών ΕΚΔΔΑ, Επιστημονική Συνεργάτις Πανεπιστημίου Λευκωσίας και ο κ. Σαράντος Οικονομίδης, Φυσικός, Σύμβουλος Α΄ Φυσικής στο ΙΕΠ και πρώην Διευθυντής του 3ου Γυμνασίου Νίκαιας, για την εφαρμογή δράσεων ΚΑ1, ΚΑ2, ΚΑ3 σε σχολεία. Στο Β΄μέρος μίλησε η φιλόλογος του σχολείου, κ. Μαγδαληνή Βλάμη για το πρόγραμμα Erasmus+, Era4se, «Καλλιεργώντας τη νέα δύναμη των πρωταθλητών του Erasmus στη σχολική εκπαίδευση», η φιλόλογος του σχολείου, κ. Σταυρούλα Τεντόμα για το πρόγραμμα Erasmus+, Myss- My Smart School και  στο τέλος η φυσικός κ. Χρυσάνθη  Θρασυβουλίδου και οι φιλόλογοι κ. Βασιλική Γιαμπουρά, κ. Ειρήνη Βιαροπούλου και κ. Ελένη Τζαλλήλα  για την εμπειρία  από τη συμμετοχή τους στα προγράμματα Erasmus+, Era4se και Myss- My Smart School.  Την εκδήλωση παρακολούθησαν όχι μόνο φιλόλογοι αλλά και εκπαιδευτικοί  άλλων ειδικοτήτων.

Στα ακόλουθα αρχεία μπορείτε να δείτε τις παρουσιάσεις για τα προγράμματα Erasmus+ Era4se και Myss- My Smart School.

Erasmus Plus Multiplier Event

Multiplier event_Myss