Erasmus+ “I learn mathematics through practical activities” Μαθαίνω Μαθηματικά μέσα από πρακτικές Δραστηριότητες» συνάντηση στο 3ο Γυμνάσιο Νίκαιας

by Roula Tendoma
55 views

Από 4 έως 8 Μαρτίου το 3ο Γυμνάσιο Νίκαιας στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ “I learn mathematics through practical activities” “Μαθαίνω Μαθηματικά μέσα από πρακτικές Δραστηριότητες” φιλοξένησε εκπαιδευτικούς και μαθητές/μαθήτριες από τα σχολεία των Εταίρων της Ρουμανίας και της Ελλάδας. Το θέμα της συνάντησης ήταν “Μαθαίνω μαθηματικά και προστατεύω το περιβάλλον μέσω δραστηριοτήτων συλλογής σκουπιδιών”.

Οι ομάδες των μαθητών/μαθητριών που συμμετέχουν στο πρόγραμμα πήραν μέρος σε ασκήσεις σχετικά με τις μονάδες μέτρησης βάρους και μάζας μέσα από δραστηριότητες ζύγισης, σύγκρισης, πρακτικής ανάλυσης των απορριμμάτων που συνέλεξαν οι μαθητές/μαθήτριες που  ανήκουν στην ομάδα. Η κ. Θρασυβουλίδου, εκπαιδευτικός από το 3ο Γυμνάσιο Νίκαιας έκανε μια δειγματική διδασκαλία στην  οποία οι μαθητές/μαθήτριες έμαθαν τις μονάδες μέτρησης βάρους και μάζας χρησιμοποιώντας όργανα ζύγισης και χρησιμοποιώντας ως διδακτικό υλικό τα απορρίμματα που συνέλεξαν οι μαθητές/μαθήτριες της ομάδας.

Με τη βάση δεδομένων που δημιουργήθηκε σχετικά με τα απορρίμματα που συλλέχθηκαν από κάθε μαθητή/μαθήτρια και την οποία οι εκπαιδευτικοί χρησιμοποίησαν ως πηγή και διδακτικό υλικό, διδάχθηκαν θέματα των μαθηματικών σχετικά με τον υπολογισμό και την ερμηνεία των μέσων όρων.

Επίσης έγιναν δραστηριότητες σχετικά με την υλοποίηση και ερμηνεία γραφικών αναπαραστάσεων που προκύπτουν από την ανάλυση της βάσης δεδομένων που δημιουργήθηκε σχετικά με τα απόβλητα που συλλέγονται από τους μαθητές και τις μαθήτριες.

Στο πλαίσιο της συνάντησης τα παιδιά και οι εκπαιδευτικοί επισκέφτηκαν το Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος όπου παρακολούθησαν ψυχαγωγικό πρόγραμμα. Έκαναν εικαστικές δημιουργίες στο σχολείο μας με τα απορρίμματα που είχαν συλλέξει υπό την καθοδήγηση του εικαστικού μας, κ. Παπαγεωργίου, παρακολούθησαν δρώμενο και χορούς που διοργάνωσε η γυμνάστριά μας,  κ. Παπαδοπούλου και μουσικό δρώμενο που ετοίμασε ο μουσικός μας, κ. Ακριτίδης με τη χορωδία του σχολείου.

Διαβάστε περισσότερα