Παρουσίαση ποιητικής συλλογής στο Χαμάμ

by Roula Tendoma
130 views

Την Κυριακή 2 Απριλίου στην αίθουσα του Χαμάμ παρουσίασε η ποιήτρια Υακίνθη Ιωνά την πρώτη της ποιητική συλλογή στην ελληνική γλώσσα με τίτλο «Χορός ή Έσκαψες μέσα μου βαθιά για να φυτέψεις έναν ήλιο» από τις Εκδόσεις Διάνοια.  Το εξώφυλλο του βιβλίου κοσμεί έργο του εικαστικού μας, κ. Μαρίνου Κουριδάκη. Στην παρουσίαση συμμετείχαν ο ποιητής Τάσος Νικολόπουλος, ο οποίος παρουσίασε το έργο της ποιήτριας, η Φωτεινή Αποσπόρη, παλιά μας μαθήτρια, η οποία συνόδευσε την ανάγνωση ποιημάτων με την κιθάρα της,  η Άννα Κατωπόδη της Β’  τάξης, η οποία διάβασε ποιήματα, ο Τάκης Πατσουλάκης της Γ’ τάξης, ο οποίος  φρόντισε τη ρύθμιση του ήχου. Η Σοφία Σπυράκου, φιλόλογος, μεταφράστρια και κριτικός λογοτεχνίας και η Φωτεινή Αποσπόρη διάβασαν κείμενα της Χριστίνας Λοΐζου, ποιήτριας και της Κωνσταντίνας Αρχοντούλη, ποιήτριας και παλιάς μας μαθήτριας. Στην παρουσίαση ήταν παρόντες ο Διευθυντής και ο Υποδιευθυντής του 3ου Γυμνασίου Νίκαιας, πολλοί εκπαιδευτικοί του σχολείου και εκπρόσωποι του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του 3ου Γυμνασίου Νίκαιας, φίλοι, συγγενείς, μαθητές και γονείς. Η ποιήτρια, Υακίνθη Ιωνά δεν είναι άλλη από τη δική μας κ. Έλενα Κολλιού. Την ευχαριστούμε για την ωραία βραδιά.

Διαβάστε περισσότερα