Πρόγραμμα Erasmus+ Ενίσχυση του ψηφιακού γραμματισμού στα σχολεία

Συνάντηση εργασίας στο Correggio της Ιταλίας

by Roula Tendoma
133 views

Από τις 3-5 Απριλίου 2023 συναντήθηκαν οι εταίροι του προγράμματος «Erasmus+ Ενίσχυση του ψηφιακού γραμματισμού στα σχολεία» στο Correggio της Ιταλίας όπου συζητήθηκε η πορεία της εφαρμογής του προγράμματος και πραγματοποιήθηκε Εργαστήριο δημιουργίας μεθοδολογίας προκειμένου να προετοιμαστούν οι εκπαιδεύσεις μαθητών/μαθητριών και εκπαιδευτικών από τα σχολεία των εταίρων σε θέματα ψηφιακού γραμματισμού. Στο πλαίσιο της συνάντησης ξεναγηθήκαμε στους χώρους του σχολείου και της κοινότητας. Οι δραστηριότητες έγιναν στους χώρους του σχολείου Convitto Nazionale Rinaldo Corso, το οποίο μάς φιλοξένησε και είναι ένας από τους εταίρους του προγράμματος. Οι άλλοι δύο εταίροι είναι το σχολείο Skirsnemunė Jurgis Baltrušaitis από τη Λιθουανία  και το 3ο Γυμνάσιο Νίκαιας από την Ελλάδα. Στη συνάντηση συμμετείχαν και τρεις καθηγήτριες από το σχολείο μας.

Διαβάστε περισσότερα