“Μπορούμε στο σχολείο”-Εκπαιδευτικό πρόγραμμα

by Roula Tendoma
182 views

Την Τετάρτη 8 Φεβρουαρίου στο πλαίσιο των Δράσεων του άξονα “Σχολείο και Κοινότητα” πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα Πολλαπλών Χρήσεων του σχολείου παρουσίαση -ενημέρωση από το εκπαιδευτικό πρόγραμμα “Μπορούμε στο σχολείο”. Η παρουσίαση είχε θέμα την σπατάλη τροφίμων και την κλιματική αλλαγή και αφορούσε μαθητές/μαθήτριες της Γ’ Γυμνασίου. Οι μαθητές/μαθήτριες μέσα από ένα ολοκληρωμένο πρόγραμμα με παράλληλες δράσεις ενημερώθηκαν για τη σπατάλη του φαγητού και τις επιπτώσεις της στο περιβάλλον, την κοινωνία και  την οικονομία. Σκοπός του προγράμματος εκτός από την ενημέρωση είναι και η ευαισθητοποίηση των παιδιών για το θέμα της σπατάλης του φαγητού, τον εθελοντισμό και την κοινωνική προσφορά. Την παρουσίαση του προγράμματος έκανε η κ. Αγγελική Ευθυμίου από την ΜΚΟ Μπορούμε.

Διαβάστε περισσότερα