Διαδικτυακή επιμόρφωση για την Ανεστραμμένη Τάξη

by Roula Tendoma
47 views

Την Παρασκευή 19 Ιανουαρίου, το απόγευμα, το 3ο Γυμνάσιο Νίκαιας σε συνεργασία με το 4ο Γυμνάσιο Κερατσινίου διοργάνωσε διαδικτυακή επιμόρφωση εκπαιδευτικών με θέμα την Ανεστραμμένη Τάξη και τίτλο “Φέρνοντας τα πάνω… κάτω: θεωρία, παραδείγματα και εργαλεία για την εφαρμογή της ανεστραμμένης διδασκαλίας”.

Εισηγητής ήταν ο συνάδελφος, φιλόλογος, στο Πειραματικό ΓΕΛ του Πανεπιστημίου Μακεδονίας, κ. Ανδρέας Γαλανός.

Στη συνάντηση αφού παρουσιάστηκε σύντομα το θεωρητικό πλαίσιο του μοντέλου της ανεστραμμένης τάξης, επικεντρωθήκαμε σε παραδείγματα εφαρμογών στη σχολική τάξη.

Τέλος, έγινε αναφορά σε ψηφιακά εργαλεία που μπορούν να αξιοποιηθούν σε αυτό το πλαίσιο με πρακτικές οδηγίες για τη δημιουργία κατάλληλου υλικού.

Τη συνάντηση παρακολούθησε και ο Σύμβουλος Παιδαγωγικής Ευθύνης του σχολείου μας, κ. Δημήτρης Παπαηλιού.

Διαβάστε περισσότερα