Η Ολυμπιακή Εβδομάδα στο δρόμο για το Παρίσι 2024

by Roula Tendoma
23 views

Την εβδομάδα από 22-26 Απριλίου στο πλαίσιο του προγράμματος «Ολυμπιακή Παιδεία – 4η Ολυμπιακή Εβδομάδα στα σχολεία» το οποίο υλοποιήθηκε  από την Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή (ΕΟΕ) και την Εθνική Ολυμπιακή Ακαδημία (ΕΘΝΟΑ), σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Φυσικής Αγωγής του Υ.ΠΑΙ.Θ.Α. μαθητές, μαθήτριες και εκπαιδευτικοί του σχολείου μας παρακολούθησαν την Τρίτη 23 Απριλίου τον Λευτέρη Πετρούνια και τη Βασιλική Μιλλούση που μίλησαν για την Ενόργανη Γυμναστική και την Τετάρτη 24 Απριλίου συνδέθηκαν ζωντανά με την Αρχαία Ολυμπία.

Η Ολυμπιακή Εβδομάδα στα Σχολεία, έχει ως βασικό σκοπό να προσεγγίσει και να συμπεριλάβει όλους όσοι εμπλέκονται με την αγωγή και την εκπαίδευση, να εμπνεύσει, να ευαισθητοποιήσει και να κινητοποιήσει τους μαθητές/τις μαθήτριες στη διαμόρφωση συμπεριφορών και δεξιοτήτων, οι οποίες εκπορεύονται από το πνεύμα του Ολυμπισμού.

Διαβάστε περισσότερα