Διαδικτυακή Σχολή Γονέων

by Roula Tendoma
156 views

Στο πλαίσιο της αυτοαξιολόγησης της σχολικής μονάδας κι αναφορικά με τον άξονα “Σχέσεις Σχολείου – Οικογένειας” πραγματοποιήθηκε, μεταξύ άλλων, η δράση Διαδικτυακή Σχολή Γονέων. Η ψυχολόγος κα Κατερίνας Τριανταφύλλου, σε συνεργασία με τη συντονίστρια της δράσης κα Ελένη Κολλιού, συνομίλησε με τους γονείς/κηδεμόνες αλλά και με τους μαθητές στο πλαίσιο μιας σειράς διαδικτυακών συναντήσεων. Κατά τις διαδικτυακές συναντήσεις συζητήθηκαν καίρια θέματα που αφορούν στην αγωγή και ψυχολογία των εφήβων καθώς και θέματα που αφορούν στη σχέση των μαθητών με το σχολείο ως φορέα μάθησης αλλά κι ως φορέα κοινωνικοποίησης των μαθητών. Οι γονείς / κηδεμόνες ενθαρρύνθηκαν να θέσουν οι ίδιοι ως επί το πλείστον τα προς συζήτηση θέματα.  Επιπλέον, η κα Τριανταφύλλου προσέφερε στις οικογένειες των μαθητών, εντελώς δωρεάν, την ψηφιακή έκδοση των ακόλουθων βιβλίων της από τις εκδόσεις Σαββάλας: 1. Έφηβοι και Γονείς 2. Επιλέγω Σωστά τι θα Σπουδάσω; 3. Παρατεταμένη Εφηβεία.

Η ψυχολόγος κυρία Κατερίνα Τριανταφύλλου

Διαβάστε περισσότερα